علت پر مویی در زنان چیست؟

عملکرد لیزر مو های زائد
عملکرد لیزر مو های زائد
مهر ۲۶, ۱۳۹۹
شیو کردن قبل لیزر
زمان مناسب شیو قبل از لیزر
مهر ۲۶, ۱۳۹۹
نمایش همه

علت پر مویی در زنان چیست؟

علل پر مویی در زنان

هیرسوتیسم یا پرمویی در زنان مشکلی است که طبق آمارها بیش از ۲ درصد جمعیت زنان کشورمان با آن مواجه اند. این موضوع برای خانم ها که اصولا توجه بیشتری به ظاهر خوددارند خیلی آزاردهنده می‌باشد.
پیش از اینکه وارد بحث هیرسوتیسم شویم، باید بگوییم از نظر بافت شناسی روی پوست انسان سه نوع مو رشد می کند؛ یکی موهای از این سه نوع دوران جنینی هستند که پس از تولد از بین می روند. دیگری موهای ظریف و کرک مانندی است که تقریبا تمام سطوح پوست انسان را پوشش می دهند و در نهایت، موهای ضخیم تیره و مجعدی که زیر بغل و ناحیه تناسلی انسان و در صورت و بدن مردها دیده می شوند.

منظور از هیرسوتیسم یا پرمویی زنان چیست؟

منظور از هیرسوتیسم یا پرمویی زنان رشد زیاد از حد نوع سوم مو است. به عبارتی، موهای ضخیمی که در نواحی بیشتری از بدن رشد کرده باشند. این نواحی معمولا شامل کشاله ران، زیر شکم و اطراف ناف، بین سینه ها، روی چانه و بالای لب است.

دلیل اینکه موهای زاید زیاد رشد می کنند، چیست؟

رشد این موهای ضخیم به سطح هورمون های جنسی مردانه (آندروژن ها) که در زنان از تخمدان ها و غدد فوق کلیوی ترشح می شوند، مربوط است. وجود مقدار محدودی از این هورمون های آندروژن در همه‌ی زنان کاملا طبیعی است، اما بیش از حد آن باعث رشد بیش از حد موهای ضخیم می شود. در هیرسوتیسم معمولا سطوح هورمونی طبیعی است و علتی برای آن پیدا نمی کنیم که به آن، هیرسوتیسم با علت نامعلوم (ایدیوپاتیک) می گوییم.

علت هیروسوتیسم یا همان پر مویی چیست؟

به طور کلی اگر بخواهیم علل پرمویی (هیرسوتیسم) را تقسیم بندی کنیم، در چند دسته می توان آن را بیان کرد:

اختلالات ازدیاد هورمون آندروژن، علل غیروابسته به آندروژن، هیرسوتیسم ایدیوپاتیک و داروها.

شایع ترین اختلالی که با ازدیاد هورمون آندروژن موجب پرمویی می شود، سندرم تخمدان پلی کیستیک یا همان کیست های تخمدانی در زنان می‌باشد. از علل دیگر در این دسته می توان به کم کاری تیرویید اشاره کرد. آترومگالی، بیماری های مزمن پوستی از جمله بیماری هایی هستند که سطح آندروژن در آنها طبیعی است، ولی با پرمویی همراهند. چند نوع دارو هم وجود دارند که باعث پر مویی می‌شوند که عبارتند از فنی تویین، دیازپوکساید، مینوکسیدیل و سکیلوسپورین.

سندرم تخمدان پلی کیستیک چه علایم دیگری به همراه دارد؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک یا همان کیست های تخمدانی که عمدتا در زنان جوان دیده می شود، با علایمی همچون بی نظمی های قاعدگی، پرمویی، چاقی، جوش های پوستی و گاه دردهای مبهم شکمی همراه است که می‌توان با مراجعه به پزشک متخصص نسبت به درمان آنها و یا پیشگیری آن اقدام کرد.

هیرسوتیسم را بر چه اساس و زمینه ای می‌توان تشخیص داد؟

با دیدن رشد موهای ضخیم زیاد در مناطق غیرمعمول در زنان می توان هیرسوتیسم (پرمویی) را تشخیص داد. باید به یاد داشته باشیم که هیرسوتیسم یک علامت است و معمولا برای بررسی علت آن انجام دادن برخی موارد مانند معاینه، آزمایش خون و گاه سونوگرافی، سی تی اسکن، ام آر آی و حتی لاپاراسکوپی الزامی می‌باشد.

چرا هیرسوتیسم تنها یک مشکل جزئی نیست؟

مشکلات هورمونی، افزایش چربی خون، دیابت و عوارضی که به دلیل بیماری زمینه ای وجود دارند ممکن است از مشکلات احتمالی هیرسوتیسم باشد. در موارد شدید ظهور علایم مردانه مانند: ریزش موی سر در ناحیه پیشانی و طرفین، کوچک شدن پستان ها، کلفتی صدا، افزایش بافت عضلانی و اختلالات قاعدگی گاه دیده می شود.

عوامل مهمی که با پرمویی همراه هستند، کدامند؟

از مهم ترین عوامل این موضوع ارث است. نژاد آسیایی و مدیترانه ای و از جمله نژاد ما، بی اشتهایی عصبی، چاقی و یائسگی، زمینه ساز پرمویی یا هیرسوتیسم هستند.

چه کنیم تا دچار هیرسوتیسم(پر مویی) نشویم؟!

بعضی عوامل زمینه ای هستند که زیاد قابل پیشگیری نیستند. مطالعات نشان داده اند که زنانی چاق که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک بوده اند، در زمانی که از رژیم غذایی کم کالری استفاده کرده اند کمتر دچار هیرسوتیسم شده اند. پس اگر چاق هستید حتما خود را لاغر کنید تا احتمال مبتلا شدنتان به هیرسوتیسم کم شود.

آیا هیرسوتیسم هم قابل درمان و کنترل می باشد؟

پزشک متخصص باید مشخص کند که هورمون آندروژن اضافی به چه دلیل و از کدام منشأ ترشح می شود. زیرا رویکرد اصلی درمان هم همین برطرف کردن علت زمینه ای است. در موارد هیرسوتیسم فامیلی که علت مشخص و افزایش هورمونی وجود ندارد، برطرف کردن خود پرمویی به تنهایی مدنظر قرار می گیرد.

آیا ممکن است که تغذیه نقشی در جلوگیری از هیرسوتیسم داشته باشد؟

البته که بله، تغذیه سالم، استفاده نکردن از غذاهای آماده که حاوی نگهدارنده و افزودنی‌ها هستند، استفاده‌ی فراوان و کافی از میوه ها و سبزی ها، کاهش مصرف گوشت قرمز، جایگزین کردن روغن زیتون، دوری از مصرف الکل، قهوه زیاد و سیگار، مصرف آب کافی و ورزش می‌توانند نقش مهم و بارزی در کنترل هیرسوتیسم داشته باشند. استفاده از مولتی ویتامین ها همراه با مواد معدنی در صورت کمبود نیز، می تواند کمک کننده باشد.

شما در ابتدا باید منشا و دلیل اصلی پر مویی خود را پیدا کنید و آن را رفع کنید سپس برای رفع موهای زائد خود می توانید از خدمات لیزر مو استفاده کنید و اگر در شهر تبریز زندگی می کنید برای لیزر مو های زائد در تبریز به مطب دکتر عبادی مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *